
Mahler Festival Paviljoen naar Vondelpark
De Mahler Nights, waarop van 8 tot en met 18 mei dagelijks het avondconcert van het Mahler Festival in Het Concertgebouw gratis op groot scherm te volgen is, worden verplaatst van het Museumplein naar het Vondelpark Openluchttheater. Deze nieuwe locatie is gevonden in goed overleg met de gemeente. ‘De Mahler Nights zijn ons cadeau aan de stad in verband met Amsterdam 750. Het eventuele kampioenschap van Ajax kan ook een prachtig cadeau worden. Op deze manier hebben beide festiviteiten alle ruimte. We zijn heel blij met deze mooie locatie voor de Mahler Nights in het Vondelpark, een plek middenin het groen, zeer passend bij de muziek van Mahler’, aldus algemeen directeur Simon Reinink.
Mahler Paviljoen in Vondelpark: ‘De mooiste openlucht muziekbioscoop’
In het Vondelpark Openluchttheater zijn natuurlijk elke zomer concerten, maar nooit eerder waren er live-uitzendingen van concerten vanuit Het Concertgebouw te zien. Voor de gelegenheid wordt het Vondelpark Openluchttheater omgebouwd en overdekt. Er zal plaats zijn voor 1500 toeschouwers per avond. Directeur van het theater Frans de Vries verwelkomt het Mahler Festival graag: ‘Het Vondelpark Openluchttheater is gebouwd om een groot publiek te ontvangen in de open lucht. Met wat technische aanpassingen wordt het nu de mooiste muziekbioscoop van Amsterdam, met beeld en geluid van de hoogste kwaliteit. En de groene omgeving met zingende vogels past volgens mij perfect bij Mahlers muziek.’
Festivalprogrammering in EYE, Rijksmuseum en Theater Amsterdam
In het Rijksmuseum is een presentatie te zien over Mahler in Amsterdam, met onder andere het originele manuscript van Mahlers Zevende symfonie. Daarnaast worden foto's uit de privécollectie van de Amsterdamse componist en vriend Alphons Diepenbrock (1862–1921) tentoongesteld. Deze foto's, die aan het Rijksmuseum werden geschonken, zijn nooit eerder vertoond. Ook is er een speciaal concert, Mahler speelt Mahler, waarin de door Mahler zelf ingespeelde pianolarollen te horen zijn. Tijdens dit concert klinken ook werken van oud-dirigent Willem Mengelberg, die een nauwe band had met de componist.
Filmmuseum EYE presenteert een retrospectief op Frank Scheffer, met films over Mahler in Teheran en het Mahler Feest in 1995. Tijdens dat festival interviewde Scheffer alle dirigenten: Bernard Haitink, Riccardo Chailly, Claudio Abbado, Riccardo Muti en Simon Rattle.
In Theater Amsterdam wordt op 10 en 11 mei The Echo of Being vertoond, de Symphonic Cinema-film die in première ging in de aanloop naar het oorspronkelijk geplande festival in 2020. Filmmaker Lucas van Woerkum verkent in zijn films grenzen tussen klassieke muziek en film: hij creëert beeldverhalen die de soundtrack van originele klassieke muziek volgen. In The Echo of Being worden delen uit Mahlers symfonieën gecombineerd met een filmisch verhaal over Gustav en Alma Mahler en hun dochter Maria. Hoofdrollen zijn weggelegd voor Amira Casar (Call Me By Your Name) en Greg Wise (The Crown).
Foto: Maurice Hof